Arbitraż jest jedną z metod rozwiązywania sporów prawnych, występuje zarówno przy kwestiach krajowych, jak również przy rozwiązywaniu sporów o randze międzynarodowej.
Istota arbitrażu
Arbitraż polega na rozstrzygnięciu sporu bez udziału sądu powszechnego. Kompetencje sędziowskie w sprawie powierza się wybranemu przez strony arbitrowi, który zazwyczaj jest bezstronnym specjalistą z dziedziny, która swymi ramami obejmuje sporną kwestię.
Arbitraż charakteryzuje się szybkością rozwiązywania sporów oraz jest znacznie tańszy niż tradycyjne postępowanie sądowe. Kolejnym atutem arbitrażu jest jego każdorazowa poufność, która przydatna jest szczególnie w sprawach gospodarczych, gdzie zachowanie dobrej marki przez przedsiębiorcę jest bardzo istotne.
Arbitrem jest osoba dobrze znająca się na rzeczy, często o wiele lepiej niż sędzia sądu powszechnego.
Warunek rozstrzygnięcia
Warunkiem rozstrzygnięcia sporu przez sąd arbitrażowy jest zgoda stron stosunku prawnego. Taka zgoda zawierana jest w formie umowy o arbitraż lub klauzuli w umowie nazywanej zapisem na sąd polubowny.
Charakter arbitrażu
Arbitraż może posiadać charakter incydentalny, instytucjonalny oraz administrowany. W pierwszym z nich strony wybierają arbitrów, którzy wybierają spośród siebie przewodniczącego i rozstrzygają na podstawie wcześniej przyjętych zasad.
Pozostałe dwa funkcjonują w oparciu o organy profesjonalnie zajmujące się arbitrażem. Są to m.in. Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie gospodarczej w Warszawie, czy Sąd Arbitrażowy przy Nowotomyskiej Izbie Gospodarczej w Nowym Tomyślu.
Źródło: www.infor.pl