18 i 19 czerwca w Teatrze Polskim w Warszawie odbyło się sympozjum wieńczące projekt Ogólnopolskiej Konferencji Kultury – wielomiesięcznej debaty polskich środowisk artystycznych ukierunkowanej na diagnozę potrzeb oraz próbę wypracowania rozwiązań odpowiadających na najbardziej palące problemy dotyczące kultury w Polsce.
Poniedziałek, 18 czerwca
Status Artysty czy Status Twórcy?
Niezależnie od określeń z nazewnictwa Statusu musi wynikać profesjonalizm i uniwersalność pojęć. Status Artysty ma zawierać aspekt twórczy niezależnie od charakteru twórczości.
Należy też jasno powiedzieć, czym Status Artysty nie jest: Status nie może namawiać do wykonywania zawodu, nie oznacza organizowania życia twórcom, nie wchodzi w interferencję z wolnością artystyczną, nie wchodzi w interferencję z wolnością artystyczną, nie wchodzi w antologizm artyzmu.
Kryterium profesjonalizmu
Podstawowym kryterium profesjonalizmu niezbędnego do uzyskania Statusu Artysty będzie wyższe szkolnictwo artystyczne. W wyjątkowych przypadkach (np. literatura i sztuki tradycyjne) został zaproponowany środowiskowy egzamin eksternistyczny lub uznanie dorobku przez Stowarzyszenia Twórcze.
Utrzymanie statusu
Status Artysty przede wszystkim ma pozwalać na dostęp do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych bez dalszej dokumentacji zawodu. Jednakże potrzebne jest jakiekolwiek sparametryzowanie techniczne, dlatego niewykluczona jest propozycja składania rocznej deklaracji w postaci zawartych umów.
Organizacja nadająca status twórcom, którzy nie mają dyplomu wyższej uczelni artystycznej powinna spełniać następujące wymagania:
- reprezentacyjność dla zawodu artystycznego
- doświadczenie i wypracowanie metody działań
- bycie podmiotem zarejestrowanym
Należy podkreślić, że katalog organizacji nadających status artysty musi być aktualizowany. Przedstawicielami tychże instytucji powinni być artyści i posiadacze statusu artysty.
Aby podkreślić niepodważalną rolę twórców i artystów w podejmowaniu decyzji w sprawie statusu środowiska twórcze przygotowały 13 czerwca w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki pismo do organizatorów OKK i MKiDN nawołujące do dalszej współpracy ze środowiskami twórczymi.