Wizyty studyjne ZZAP odbywają się w ramach projektu UE „Budowanie dialogu społecznego na zmieniającym się rynku pracy: partnerskie uczenie się i budowanie zdolności dla Reprezentatywnych Organizacji Aktorów z Europy Środkowej i Wschodniej”. Ten dwuletni projekt ma na celu umożliwienie budowania zdolności adekwatnych do bieżących potrzep związków zawodowych aktorów w krajach Europy Środkowej i Wschodniej (CEE) poprzez wizyty studyjne i wymiany tematyczne. W trakcie realizacji projektu zorganizowanych zostanie 5 dwudniowych wizyt studyjnych w związkach goszczących w Danii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Szwecji.
Dania – Dansk Skuespillerforbund
Pierwsza nasza wizyta studyjna odbyła się w Danii w dniach 27 i 28 czerwca 2019 roku. Dansk Skuespillerforbund (DSF) był pierwszym związkiem, który gościł uczestników z krajów Europy Środkowo-Wschodniej wśród których znaleźli się także przedstawiciele Związku Zawodowego Aktorów Polskich. Jedenaście delegatów z Chorwacji, Estonii, Węgier, Łotwy, Polski, Rumunii i Słowenii zostało ciepło przywitanych przez Annę-Katrine, Sekretarza Generalnego DSF, Kim Hansen, Zastępcę Sekretarza Generalnego i innych praowników DSF. Dwudniowe spotkanie było bardzo interesujące i intensywne.
Pierwszego dnia Anna-Katrine i Kim dokonały ogólnej prezentacji związku i jego funkcjonowania, ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania członków. Resztę dnia poświęcono najpierw prezentacji DSF – warsztaty, kursy, kursy mistrzowskie i cotygodniowe przerwy w zajęciach oferowane członkom DSF przez cały rok, a następnie umowy stowarzyszenia i porady prawne. Drugiego dnia członkowie personelu DSF przedstawili pracę Filmex – organizacji zbiorowego zarządzania założonej przez DSF w 1995 r. – a następnie zaprezentowali genialny „Podręcznik”, specjalny internetowy katalog DSF wszystkich duńskich aktorów, śpiewaków i tancerzy. Podręcznik DSF stanowi odniesienie i punkt wyjścia dla reżyserów castingów w Danii. Ostatnie popołudnie poświęcone było pytaniom. Uczestnicy z krajów Europy Środkowo-Wschodniej byli pod wrażeniem pracy DSF i mieli wiele pytań dotyczących pracy organizacji. Szczególną uwagę przedstawicieli ZZAP zwrócił „Podręcznik” prezentujący członków DSF, który stanowi inspirację do rozbudowy strony z wizytówkami ZZAP. Równie interesujący był program warsztatów i szkoleń organizowanych przez DSF, który swoją cykliczną i zmienną formą przypomina program benefitowy „Multisport” – „Aktorski multisport” u nas w Polsce? Czemu nie!
Dzięki informacjom, przykładom i dobrym praktykom zgromadzonym podczas różnych wizyt studyjnych uczestnicy z krajów Europy Środkowej i Wschodniej przygotują krajowe plany strategiczne dla swoich związków w perspektywie krótko-, średnio- i długoterminowej.
Londyn – Equity UK
Drugim związkiem, w którym odbyła się wizyta przedstawicieli z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, było Equity UK w Londynie. Dwudniowe spotkanie poprowadził Stephen Spence, Zastępca Sekretarza Generalnego Equity UK, a także mogliśmy wysłuchać Jonthan’a Laury, a także Jemie Briers’a, Ian’a Mamborde, Charlotte Bence oraz Louis’a McMullan’a.
Pierwszego dnia Stephen Spence opowiedział o strukturze organizacyjnej Equity UK, a także zapoznaliśmy się z różnorodnymi układami zbiorowymi z największymi producentami (tj. Netflix, BBC) i teatrami. Zapoznaliśmy się także z wieloma działaniami promocyjnymi i metodami komunikacji wewnątrzzwiązkowej tj. magazyny, ulotki oraz organizacja wielu oficjalnych spotkań. Szczególnie zainteresowała nas kampania promująca członkostwo przy użyciu szablony legitymacji członkowskiej prezentowanej na zdjęcia przez członków Equity UK (#MyCardMyUnion). Szczególnie inspirującym okazał się być prosty schemat podejmowania decyzji przez Zarząd w postaci czterech kroków: dyskusji, debaty, demokracji, decyzji i zrealizowania działań.
Drugiego dnia poznaliśmy również przedstawiciela jednostki ds. kulturowej różnorodności z pododdziałami ds. kobiet, mniejszości etnicznej, LGBT+, chorych lub niepełnosprawnych członków. Ian Mamborde zwrócił uwagę na brak dialogu społecznego już na etapie edukacji i roli Equity UK w realizacji działań przeciw dyskryminacji. Również bardzo inspirujące dla nas było spotkanie z Charlotte Bence, która opowiedziała o szczegółach realizacji kampanii „Professionaly made, professionaly paid”, wiele wniosków, które wyciągneliśmy z tego spotkania zostanie zrealizowanych w naszej kampanii dotyczącej wdrożenia stawek minimalnych dla aktorów zawodowych i w bieżących działaniach ZZAP.