• Aktualności
    PRZECZYTAJ AKTUALNE NEWSY
  • Szukaj
    WYSZUKAJ NA STRONIE
  • Władze
    AKTUALNE WŁADZE ZWIĄZKU
  • Członkostwo
    ZŁÓŻ DEKLARACJĘ DO ZZAP
  • Statut Związku
    Statut i ordynacja wyborcza ZZAP
  • Baza wiedzy
    PRAWNICY I EKSPERCI ZZAP RADZĄ
  • Wejściówki
    SKORZYSTAJ ZE ZNIŻEK ZZAP
  • Wizytówki członków ZZAP
    Skontaktuj się z członkami ZZAP
  • Członkostwo FIA
  • Kontakt
    KONTAKT Z NAMI I PRAWNIKIEM
Aktualności
Opublikowane w 22 kwi 202022 kwi 2020 przez ZZAP

Świadczenia postojowe. Agencje aktorskie

Czy o świadczenia postojowe mogą ubiegać się aktorzy w oparciu o umowę z agencją aktorską?

r. pr. Daniel Chamier-Gliszczyński: Zgodnie z postanowieniami ustawy o tzw. tarczy koronawirusowej (ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych), art. 15zq i n., Osobie wykonującej umowę o dzieło przysługuje świadczenie postojowe, jeżeli nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu.

Świadczenie postojowe przysługuje, gdy w następstwie wystąpienia COVID-19 doszło do przestoju w prowadzeniu działalności, odpowiednio zamawiającego, z którymi została zawarta umowa o dzieło.

Osobie wykonującej umowę cywilnoprawną świadczenie postojowe przysługuje jeżeli umowa cywilnoprawna została zawarta przed dniem 1 kwietnia 2020 r. a przychód z umowy cywilnoprawnej uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe, nie był wyższy od 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obowiązującego na dzień złożenia wniosku (dla danych z IV kwartału 2019 r. – 15 595,74 zł).

No i kluczowa sprawa, pod kątem zgłoszonego problemu:

Ustalenie prawa do świadczenia postojowego następuje na wniosek osoby uprawnionej, składany do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – ale za pośrednictwem zamawiającego z umowy o dzieło.

Co więcej, zamawiający do wniosku dołącza własne oświadczenia, potwierdzające m.in.

– niedojście do skutku lub ograniczenie wykonywania umowy z powodu przestoju w prowadzeniu działalności,

– datę zawarcia i wysokość wynagrodzenia z tytułu umowy cywilnoprawnej,

– uzyskanie przez osobę wykonującą umowę cywilnoprawną w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe, przychodu nie wyższego wskazany wyżej,

– otrzymanie oświadczenia od osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, że nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu oraz o wysokości uzyskanych przychodów z innych umów cywilnoprawnych.

Zatem w opisanej sytuacji, moim zdaniem, kluczowe jest ustalenie kto jest zamawiającym w umowie zawieranej przez aktora – czy producent, czy agencja.

Zależnie od tego, czy agencja działa jako typowy agent, doprowadzając do zawarcia umowy pomiędzy aktorem a producentem (lub zawierając taką umowę jako przedstawiciel – pełnomocnik jednej ze stron) czy też zawiera umowę z aktorem we własnym imieniu, stając się zamawiającym. Myślę, że w poszczególnych umowach mogą być przyjęte różne rozwiązania – stąd konieczne jest sprawdzenie tego w umowach.

Przeszukując zasoby interpretacji podatkowych, znalazłem przykłady sytuacji, w których to agencja jest płatnikiem wynagrodzeń aktorów, nie zaś producent – zatem w takiej sytuacji moim zdaniem to agencja będzie zamawiającym i winna złożyć pośredniczyć w złożeniu wniosku o postojowe.

Sądzę jednak, że możliwe jest także rozwiązanie oparte na zasadach umowy agencyjnej – a więc jedynie pośrednictwa – wówczas zamawiającym i płatnikiem byłby producent, a agencja jedynie pośrednikiem, jednak PIT itp. wystawiałby producent.”

W marcu wykonałam część prac i otrzymałam ze nie honorarium. Inne prace mimo podpisania umowy przed 1 lutego 2020 z powodu pandemii nie doszły do realizacji.

r. pr. Daniel Chamier-Gliszczyński: Zmiana ustawy z dniem 18 kwietnia 2020 r., przesunęła termin zawarcia umowy na 1 kwietnia 2020 r. z 1 lutego 2020 r. (obejmuje więc szerszy zakres umów, z lutego i marca).

Czy jako przychód wpisać pieniądze otrzymane za marzec, czy nieotrzymane, czy sumę tych dwóch?

r. pr. Daniel Chamier-Gliszczyński: Ustawa mówi o przychodzie w rozumieniu ustawy  PIT (a zatem o otrzymanych lub postawionych do dyspozycji podatnika pieniądzach, wartościach pieniężnych oraz wartościach otrzymanych świadczeń w naturze), dodatkowo wskazują, że chodzi o przychód uzyskany – a wiec mówimy o kwocie brutto świadczeń otrzymanych.

Co w przypadku wielu zleceniodawców?

r. pr. Daniel Chamier-Gliszczyński: Możliwe jest występowanie przez kilku  zleceniodawców, jednak należy pamiętać, że w przypadku zbiegu praw do więcej niż jednego świadczenia postojowego (a więc utraty dochodu od kilku zleceniodawców) przysługuje jedno świadczenie postojowe. Zatem praktycznie można rozważyć – wobec możliwości trzykrotnego wystąpienia o to świadczenie – która z umów niewykonywanych trwa najdłużej a która najkrócej – i stosownie podejmować decyzję o wyborze zlecenia z którego korzystamy dla danego świadczenia.

KategorieAktualności

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nawigacja wpisu

Poprzedni wpisPoprzedni Koronawirus. Forum Związków Zawodowych – działania
Następny wpisNastępny Warsztaty online. Self-tape. 4 i 11.05.2020


ZARZĄD GŁÓWNY
ul. Chełmska 21
00-724 Warszawa, budynek 4, pokój 27 (Teren WFDiF)

PRZEWODNICZĄCY ZWIĄZKU
Maksymilian Rogacki

Pobierz logo ZZAP


BIURO
ul. Chełmska 21
00-724 Warszawa, budynek 4, pokój 27 (Teren WFDiF)
NIP: 5262388255, KRS: 87054

e-mail: zzap@zzap.aktorzy.org
tel. 605-763-812



KONSULTACJE PRAWNE
Chamier-Gliszczyński Orlińska Polański S.C.

Kazimierz Wysota, Wiceprzewodniczący ZZAP
(Kontakt poprzez Biuro ZZAP)


Śledź nasze najnowsze informacje
w Social Mediach i bądź z nami na bieżąco