FIA to Międzynarodowy Związek Aktorów, jest organizacją pozarządową reprezentującą aktorskie związki zawodowe, cechy i stowarzyszenia na całym świecie. Wypowiada się w sprawach zawodowych i interesach aktorów (w filmie, telewizji, radiu, teatrze i show na żywo), radiowców, tancerzy, piosenkarzy, artystów rewii, cyrkowców i innych, z wyjątkiem muzyków i twórców sztuki wizualnej.
FIA jest całkowicie organizacją a-polityczną, oddaną polityce równych szans, bez względu na płeć, rasę, kolor, narodowość, pochodzenie, religię, preferencje seksualne, wiek i stan cywilny. FIA została założona w 1952 roku przez Jeana Darcante z Syndicat National des Acteurs Français i Geralda Croasdella z British Actors’ Equity. Od tego czasu stała się prawdziwą globalną organizacją z członkami zrzeszonymi na każdym kontynencie. Siedziba sekretariatu FIA mieści się w Londynie i Brukseli.
Związek Zawodowy Aktorów Polskich jest członkiem FIA od 2004 roku. W ramach członkostwa aktywnie uczestniczymy w międzynarodowych zjazdach, a także warsztatach i szkoleniach współfinansowanych przez Unię Europejską i współorganizowanych przez ETUC.
Polecamy uwadze ostatnie projekty FIA w których mieliśmy przyjemność uczestniczyć:
Warszawa, 24-25 marca 2019 – Atypical Workers Project
Lublana, 28-29 stycznia 2019 – Budowanie dialogu społecznego w obliczu zmian na rynku pracy – warsztaty
Rotterdam, 5-8 listopada 2018 – Zjazd EuroFIA
Bruksela, 5-7 czerwca 2018 – Zjazd EuroFIA
Amsterdam, 14 luty 2018 – Strategie związków zawodowych dla nowych form zatrudnienia – warsztaty
Warszawa, 25-28 września 2017 – Zjazd EuroFIA
Warszawa, 22-23 maja 2017 – Formy organizowania oraz ochrony samozatrudnionych – warsztaty
Dokumenty FIA:
26.03.2019 – Parlament Europejski przyjął dyrektywę dotyczącą praw autorskich w internecie.
Dyrektywa została przyjęta 348 głosami do 274, przy 36 wstrzymujących się od głosu. Tym samym dla Parlamentu Europejskiego nastąpił koniec procesu legislacyjnego, który rozpoczął się w 2016 r. Teraz do państw członkowskich należeć będzie zatwierdzenie decyzji Parlamentu w nadchodzących tygodniach. Jeśli zaakceptują one tekst przyjęty przez Parlament Europejski, wejdzie on w życie po opublikowaniu w dzienniku urzędowym, a następnie państwa członkowskie będą miały 2 lata na jego wdrożenie.
– Autorzy i wykonawcy będą mogli domagać się dodatkowego wynagrodzenia od dystrybutora dysponującego ich prawami, jeżeli pierwotnie uzgodnione wynagrodzenie jest nieproporcjonalnie niskie w porównaniu z korzyściami uzyskiwanymi przez dystrybutora,
– platformy internetowe bezpośrednio odpowiedzialne za treści zamieszczane na ich stronach internetowych,
– z zakresu dyrektywy jest wyłączone udostępnianie fragmentów artykułów prasowych oraz umieszczanie utworów w encyklopediach internetowych
– dyrektywa zezwala na bezpłatne wykorzystywanie materiałów chronionych prawem autorskim w celu ochrony dziedzictwa kulturowego.
27.02.2019 – Posłowie Komisji Prawnej zdecydowanie poparli ustalony w negocjacjach trójstronnych tekst dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. 20 lutego zielone światło dla kompromisu dali przedstawiciele państw członkowskich w Radzie UE.
3.04.2020 – Przedstawiamy raport przygotowany przez ZZAP we współpracy z międzynarodową federacją aktorów FIA ukazujący działania organizacji związkowych na świecie na rzecz sektora kreatywnego w obliczu pandemii koronawirusa. W udostępnionym raporcie przedstawiamy sytuację w następujących państwach: Australia, Austria, Niemcy, Irlandia, Słowenia, Wielka Brytania, USA, Francja, Holandia, Kanada, Portugalia, Nowa Zelandia.
Pobierz raport:
https://drive.google.com/file/d/1jKfcUXK0jyvoE9rcZHziWnlXBX8FzyNR/view