• Aktualności
    PRZECZYTAJ AKTUALNE NEWSY
  • Szukaj
    WYSZUKAJ NA STRONIE
  • Władze
    AKTUALNE WŁADZE ZWIĄZKU
  • Członkostwo
    ZŁÓŻ DEKLARACJĘ DO ZZAP
  • Statut Związku
    Statut i ordynacja wyborcza ZZAP
  • Baza wiedzy
    PRAWNICY I EKSPERCI ZZAP RADZĄ
  • Wejściówki
    SKORZYSTAJ ZE ZNIŻEK ZZAP
  • Poradniki ZZAP
    Skontaktuj się z członkami ZZAP
  • Członkostwo FIA
  • Kontakt
    KONTAKT Z NAMI I PRAWNIKIEM
Aktualności
Opublikowane w 7 cze 20237 cze 2023 przez ZZAP

Konferencja prasowa SFP – ZAPA

We wtorek 6 czerwca przedstawiciele ZZAP – Julia Hoczyk i Robert Gulaczyk – jako słuchacze uczestniczyli w konferencji zatytułowanej „Co dalej z tantiemami z internetu dla filmowców?” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich – Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych (SFP – ZAPA) w Biurze Prasowym PAP w Warszawie. Termin konferencji nie został wybrany przypadkowo, bowiem dziś mijają równo dwa lata od upłynięcia terminu, jaki Polska miała na wdrożenie unijnej dyrektywy dotyczącej prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym (2019/790). W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele związków i stowarzyszeń reprezentujących branżę kreatywną, tj. reżyser i Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski, występujący w imieniu Zarządu Gildii Scenarzystów Polskich scenarzysta Grzegorz Łoszewski, operatorka i członkini Stowarzyszenia Autorów i Autorek Filmowych PSC Karina Kleszczewska oraz Dyrektor SFP-ZAPA Dominik Skoczek. Ten od dawna palący dla środowiska temat dotyczy całego sektora kreatywnego zaangażowanego w produkcję filmową, w tym także aktorów.

Brak wdrożenia przez polskie władze unijnej dyrektywy za pomocą odpowiedniej ustawy powoduje, że ogromna liczba osób tworzących filmy i seriale udostępniane za pomocą platform streamingowych i VOD nie otrzymuje tantiem za ich cyfrowe rozpowszechnianie. Podczas konferencji jej uczestnicy przyglądali się temu zjawisku i analizowali zadziwiający opór polskich władz wobec uregulowania wynagrodzenia rodzimych twórców, wykonawców, autorów, dziennikarzy i wydawców, na czym korzystają przede wszystkim amerykańscy giganci – platformy takie jak choćby Netflix czy HBO Max. A przecież żądania sektora kreatywnego dotyczące zaledwie 1,5% przychodów tych ogromnych korporacji. Wypłaty tych środków za ostatnie dwa lata domagać się na drodze sądowej będą od państwa polskiego organizacje i środowiska, których przedstawiciele byli gośćmi konferencji. Warto również nadmienić, że Polska będzie musiała płacić wysokie kary za każdy dzień braku wdrożenia dyrektywy 2019/790.

Porozumienia z polskimi platformami zostały już przygotowane, nie mogą jednak zostać wdrożone bez odpowiedniej podstawy prawnej, czyli realizacji wspomnianej dyrektywy. Co ciekawe, w większości krajów europejskich powyższe przepisy zostały już dawno zaimplementowane, obecne są także dość powszechnie w prawodawstwie światowym. Należy zatem uczynić wszystko, aby nagłośnić ten problem i aby stał się on jedną z ważniejszych kwestii dla branży kreatywnej. Jednym ze sposobów ma być także protest scenarzystów wspierający pozostałe środowiska w kontekście wypłaty należnych tantiem i wdrożenia unijnej dyrektywy. Wydarzenie odbędzie się 14 czerwca o godz. 12.00 pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

KategorieAktualności

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nawigacja wpisu

Poprzedni wpisPoprzedni Warsztaty castingowe z Pauliną Grabowską
Następny wpisNastępny Podsumowanie projektu UE „Atypical workers” w Madrycie


ZARZĄD GŁÓWNY
ul. Chełmska 21
00-724 Warszawa, budynek 4, pokój 27 (Teren WFDiF)

PRZEWODNICZĄCY ZWIĄZKU
Robert Gulaczyk

Pobierz logo ZZAP


BIURO
ul. Chełmska 21
00-724 Warszawa, budynek 4, pokój 27 (Teren WFDiF)
NIP: 5262388255, KRS: 87054

e-mail: biuro@zzap.pl
tel. 605-763-812



KONSULTACJE PRAWNE
Chamier-Gliszczyński Orlińska Polański S.C.

Kazimierz Wysota, Wiceprzewodniczący ZZAP
(Kontakt poprzez Biuro ZZAP)


Śledź nasze najnowsze informacje
w Social Mediach i bądź z nami na bieżąco